Kontrast: Czcionka:A A A
Aktualności


Dożynki Parafialne w Gizewie


Dożynki Parafialne w Gizewie to szczególne święto dla rolników. To dzień, który na długo zostanie w pamięci uczestników.

Już na wjeździe witały nas wystawione baloty, które przyozdobione tkaninami do złudzenia przypominały parę gospodarzy. Krzyż ozdobiony kwiatami z łąk i ogrodów domowych oraz owocami jesieni. Miejsce przy świetlicy sołeckiej zmieniło się w wielką jadłodajnię. Czego tam nie było… mięsiwo, pierogi, sałatki, dania jarskie, owoce, warzywa i te domowe wypieki. Gizewo zawsze jest gościnne, ale tym razem to co widziałem jest nie do opisania. Do skosztowania były niezliczone smaki nalewek i innych napojów, które integrują.

Dożynki zaczęły się o godz.15:00 nabożeństwem pod krzyżem, skąd korowód przeszedł pod pełną oryginalnych dekoracji scenę przy świetlicy. Tu po krótkiej modlitwie starostowie dożynek pani Małgorzata Cychowska i pan Mirosław Gołosz na ręce  ks. prał. dr Rajmunda Jodko wręczyli bochen chleba z tegorocznych plonów.

Wystąpienie wójta gminy Sorkwity to kolejny miły akcent całego ceremoniału. Po oficjalnych wystąpieniach do głosu doszli artyści. Pokaz ptaków drapieżnych, jak zawsze, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Piękne, dostojne rarogi, jastrzębie, sokoły i duże i maleńkie sowy, które zachwycały najmłodszych.

Po pokazach na scenę weszła ,,Folk Kapela”, która bawiła zebranych repertuarem znanych przebojów (śpiewali wszyscy). Kolejny zespół to ludowa kapela „Łysozianie”, przy której muzyce tańczyli zarówno dzieci jak i dorośli. Rodzinna atmosfera, pełna integracja, biesiadne stoły pełne radosnych uczestników i „długie Polaków rozmowy do rana”.

Aukcja na potrzeby renowacji kościoła była prowadzona na wesoło, a chętnych na kręcioły i nalewki nie brakowało.

Brawo dla Gizewa za miłą atmosferę, piękną dekorację oraz przygotowane potrawy.

Gościnności i serdeczności nigdy tu nie brakowało.

 

Menu


> Strona Główna

> Aktualności

> Historia

> Mieszkańcy

> Sołectwa

 

Samorząd


> Sołtysi i Rady Sołeckie

> Rada Gminy

> Strategia

> Urząd Gminy

> Wójt Gminy Sorkwity