Kontrast: Czcionka:A A A
Aktualności


Gminne Dożynki w Choszczewie


Dożynki w Gminie Sorkwity w tym roku zorganizowano w Choszczewie. To najważniejsze święto dla rolników zawsze jest obchodzone w sposób szczególnie uroczysty. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła w nabożeństwie ekumenicznym, gdzie wspólnie ks. Andrzej Nowak z parafii św. Józefa w Stanclewie z ks. pastorem z parafii ewangelicko-augsburskiej w Sorkwitach Krzysztofem Mutschmann modlili się za tegoroczne plony, za rolników i ich rodziny. Poświęcili chleb z tegorocznych plonów, który został wręczony przez starostę i starościnę dożynek - Mariolę i Jana Jasieckich - gospodarzowi gminy Sorkwity Józefowi Maciejewskiemu z prośbą, by starczyło go dla każdego i nigdy nie zabrakło. Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski całując chleb zapewnił, że chleba tego nikomu nie zabraknie, po czym razem częstowali wszystkich przybyłych. Wójt przywitał wszystkich obecnych, zaproszonych gości i zaprosił do wspólnej zabawy dożynkowej. Życzenia rolnikom na ręce wójta złożyli przybyli goście. Tak zakończyła się część oficjalna.

W części artystycznej odbyły się występy zespołów folklorystycznych : „Folk Kapela”, ,,Sterławiacy”, ,,Krys’’. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. W przerwach rozstrzygnięto konkurs na ,,Najpiękniejszy wieniec dożynkowy’’. Na tegoroczne dożynki przybyło aż 12 sołectw ze swoimi stoiskami, oraz koła gospodyń wiejskich, a do konkursu na najpiękniejszy wieniec stanęło 16 wieńców. Komisja wybrała te, które nieznacznie różniły się od pozostałych. Przyznano następujące miejsca:

1 miejsce – Warpuny

2 miejsce – Burszewo

3 miejsce – Gizewo

4 miejsce - ex aequo otrzymały pozostałe wieńce z sołectw: Pustniki, Rybno, Choszczewo, Stary Gieląd, KGW Rozogi, Jędrychowo, Szymanowo, Kozłowo, Surmówka, Sorkwity, Jełmuń, Zyndaki, Borowe.

Ogromne słowa uznania dla twórców tych niesamowitych pięknych dzieł.

Warto wspomnieć o zapleczu gastronomicznym. Jak przystało na gościnną gminę Sorkwity, stoiska sołeckie kusiły aromatami potraw niezwykłych takich jak: flaczki, pierogi, gołąbki, żurek, placki ziemniaczane, pajda chleba ze smalcem, ciasta, oraz różnego rodzaju przekąski i napoje, domowe wypieki. Atrakcją tegorocznych dożynek były lampiony do nieba, oraz pokaz sztucznych ogni. Pomimo niesprzyjającej pogody miłośnicy tańca bawili się do późnych godzin nocnych, muzykę zapewnił DJ ,,BURY’’.

Podziękowania dla organizatorów: pani sołtys Choszczewa Dagmar Zajko, rady sołeckiej Choszczewo, dla radnego Manfreda Zembowskiego, oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia.

 

Do zobaczenia za rok.

 

Menu


> Strona Główna

> Aktualności

> Historia

> Mieszkańcy

> Sołectwa

 

Samorząd


> Sołtysi i Rady Sołeckie

> Rada Gminy

> Strategia

> Urząd Gminy

> Wójt Gminy Sorkwity