Kontrast: Czcionka:A A A
Aktualności


VI Festiwal Kultury Mazurskiej


VI Festiwal Kultury Mazurskiej to dzień, na który czekamy, to dzień wyjątkowy dla mieszkańców gminy Sorkwity oraz tych, którzy w tej pięknej krainie spędzają swój wolny czas.

 

Tegoroczny festiwal był poprzedzony warsztatami plastycznymi, kulinarnymi, rzeźbiarskimi. Warkot pił, przerywane uderzeniami dłut, szmer pędzli o lniane podobrazia i ten zapach przyrządzanych potraw to opis warsztatów. Efekty można było oglądać, skosztować. Tak można podsumować piątek 12 sierpnia.

 

 

13 sierpnia o godz. 11.00 Wójt Gminy Sorkwity przywitał przybyłych gości: marszałka Woj. Warm-Maz. Gustawa Marka Brzezina, wiceprzewodniczącego Sejmiku Woj. Warm-Maz. Juliana Osieckiego, starostę Powiatu Mrągowskiego Antoniego Karasia, radnego Sejmiku dr Stanisława Bułajewskiego, radnego powiatowego Bogdana Kossakowskiego oraz wszystkich przybyłych gości.

W dalszych słowach przypomniał historię Festiwalu, ludzi, którzy ją tworzą, wspierają, jego coraz większy zasięg, atrakcyjność i to, czemu ten festiwal służy. Przypomniał również jak skomplikowana jest historia tej pięknej krainy.

 

,,VI Festiwal Kultury Mazurskiej w Sorkwitach uważam za otwarty”

Po tych słowach głos zabrali przybyli goście. Marszałek woj. Warm-Maz. Gustaw Marek Brzezin odczytał list, który przedstawiamy w całości:

 

W ciepłych słowach, pełnych uznania wyrażali się wspomniani goście podkreślając znaczenie festiwalu, który integruje, pielęgnuje tradycje, rozwija twórczość, jest wspaniałą promocją.

Cykl wykładów i spotkań rozpoczął Jerzy Dychto wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej w Choszczewie. Pierwsze słowa: ,,Tu gdzie teraz jesteśmy – 10 tysięcy lat wcześniej był lód”. Piękny początek trzymał obecnych w napięciu do ostatnich słów. To był bardzo ciekawy, komunikatywny, obrazowy wykład. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Kolejne wykłady, równie ciekawe, wygłosił ks. pastor Krzysztof Mutschmann, który przypomniał postać dr Johannesa Goercke ,,Wielkiego Europejczyka”.

Spotkanie z poezją Hanny Szymborskiej to duchowa uczta, a ziołowe fantazje Katarzyny Enerlich cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko pań.

Godz. 20.00 kościół ewangelicki to druga odsłona festiwalu. W tej pięknej scenerii recytowano wiersze ks. Andrzeja Świecha, wysłuchano koncertu Łukasza Jędrysa oraz Cezarego Makiewicza, który jest z nami od I festiwalu. W przerwie krótkie spotkania z piękną poezją ks. Andrzeja Świecha. Autor osobiście prezentował najnowsze wiersze, wzruszające, pełne nostalgii i dni, które tak szybko uciekają.

Drugi dzień Festiwalu Kultury Mazurskiej to prawdziwa uczta dla tych, którzy kochają swojskie klimaty, występy zespołów: ,,Mazurska Kosaczewina”, ,,Sterławianie’, ,,Mazurski Ton” z Piecek, ,,Folk Kapela” z Sorkwit, ,,Pieckowianie”.

Ludowe pieśni  zawsze towarzyszą festiwalom, to one tworza nastrój, atmosferę. Miłym przerywnikiem były niezawodne ,,Krasnale” z przedszkola w Warpunach z programem artystycznym, którego początkiem był tak polski, tak dumny taniec jak Polonez. Brawo dla ,,Krasnali”, brawo dla pani Agnieszki Czamary.

Tym, co przyciąga  najbardziej, zwłaszcza turystów są oczywiście stoiska sołeckie. Piękne, kolorowe, pełne kwiatów i przepysznych wyrobów. Dominowały mazurskie ryby, zmysłowe desery, niezwykłe trunki.

Niektóre stoiska to małe muzea ze swą historią udokumentowaną starymi fotografiami. Na stołach istny kolorowy zawrót głowy. Ciasta, bigosy, desery, mięsa, przepyszne zupy, drób i wspaniałe ryby. Piękne fartuszki, urocze panie, gościnni gospodarze, tego się nie zapomina.

Dziękujemy Wam za wszystko.

Równie pięknie prezentowały się stoiska rzemieślnicze, ekologiczne, rękodzieła artystycznego. Rozstrzygnięto liczne konkursy:

 

Stoisko rzemieślnicze:
I m-ce Fereniec Ryszard, Kakowski Kazimierz
II m-ce Koło Łowieckie Leśnik

Stoisko sołeckie:
I m-ce Nibork
II m-ce Jędrychowo
III m-ce Choszczewo


Trunki:
I m-ce Sorkwity
II m-ce Stary Gieląd
III m-ce Gizewo


Maskotka:
I m-ce Rybno
II m-ce Gizewo
II m-ce Jędrychowo
III m-ce Choszczewo

Deser:
I m-ce Stary Gieląd
II m-ce Zyndaki
III m-ce Gizewo

Danie Mazurskie:
I m-ce Jędrychowo
II m-ce Choszczewo
III m-ce Warpuny

 

Polne kwiecie:

I m-ce Nibork

II m-ce Warpuny

III m-ce Jędrychowo

 

Fotograficzny:

I m-ce Tadeusz Nosek


Drugą część otworzyła Międzynarodowa Grupa Taneczna z Rodowa, ,,Kawałek Mrągowa” z MDK Mrągowo, zaprezentowali i zaprosili do wspólnej zabawy, czyli tańca country.

Green Hill i Buddah Monkey byli początkiem dyskoteki przerywanej pokazem tańca z ogniami, grupa przybyła z Kijowa, by oczarować pięknem poruszanego, roztańczonego ognia. Miłym akcentem był pokaz ogni sztucznych. Strzeliły w nocne niebo niczym deszcz meteorytów, kolorowe race, które rozrywane wysoko tworzyły barwne pióropusze. Tak bawiono się do rana.

Zapraszamy za rok po raz 7.

Organizatorzy dziękują sponsorom tej pięknej inicjatywy.

 

 

 

Menu


> Strona Główna

> Aktualności

> Historia

> Mieszkańcy

> Sołectwa

 

Samorząd


> Sołtysi i Rady Sołeckie

> Rada Gminy

> Strategia

> Urząd Gminy

> Wójt Gminy Sorkwity