Kontrast: Czcionka:A A A
Aktualności


Dożynki parafialne w Szymanowie


Szymanowo to malowniczo położone sołectwo w Gminie Sorkwity. Większość jej mieszkańców  to rolnicy specjalizujący się w produkcji mleka. To w tym uroczym, gościnnym miejscu obchodzono Dożynki Parafialne parafii Warpuny. Mieszkańcy Bałowa, Gązwy, Gizewa, Burszewa, Szymanowa, Warpun i Zyndak przybyli, by uczestniczyć w najważniejszym święcie dla rolników jakim są dożynki.  Sołtys Szymanowa Włodzimierz Łuciuk w ciepłych słowach przywitał zaproszonych gości i zaprosił do uczestnictwa w mszy św. w intencji rolników i ich rodzin, którą celebrował ks. dr Rajmund Jodko. W swej homilii przypomniał historię dożynkowej mszy św. Przypomniał, że plony to dary Boga za ciężką pracę, za przywiązanie do ziemi, za jej uprawę, za pielęgnację. Praca rolnika to odpowiedzialność za inwentarz, to troska o coroczne plony. To dzięki ich ciężkiej pracy nie mamy głodu, niedostatku, choć w naszej historii było różnie w czasie zaborów, wojen, zwłaszcza tej ostatniej. Symbolem tej pracy jest chleb, który przez Starościnę i Starostę został złożony na ołtarzu ze słowami, by był sprawiedliwie dzielony i nikomu go nie zabrakło.

Tegorocznymi starostami była rodzina Agata i Wojciech Cesarek, którzy od 20 lat są wzorowymi rolnikami. Mają trójkę dzieci, specjalizują się w produkcji mleka. Miłym akcentem było złożenie życzeń imieninowych wraz z wiązanką kwiatów dla księdza Rajmunda Jodko przez Wójta Gminy Sorkwity Józefa Maciejewskiego.

Po części oficjalnej pieśnią ,,Plon niesiemy plon” rozpoczęto cześć artystyczną. Jak zawsze niezawodne ,,Krasnale” z Niepublicznego Przedszkola w Warpunach, które tym razem śpiewały, tańczyły zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.  Pokaz ptaków drapieżnych zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Piękne dostojne sokoły, rarogi, jastrzębie (można było robić fotki), sowy to temat dla najmłodszych. Kolejna atrakcja tego wieczoru to występ Izabeli  Matwiejczyk, ta  młoda artystka już dobrze znana z udanych występów, m.in. na VII Festiwalu Kultury Mazurskiej i tym razem zachwyciła swym młodzieńczym wdziękiem, głosem. Niezwykły aplauz był uwieńczeniem jej występu. Kapela u Rysia jak zawsze bawiła ludową muzyką, wspólnie śpiewne piosenki - to miłe chwile.

Biesiada trwała na dobre, bufet to wspólne dzieło mieszkańców Szymanowa. Czego tam nie było: słodycze własnych wypieków, zimne przekąski, pasztet, sałatki, ogórki, gorące  tradycyjne bigosy, kotlety na wiele sposobów, fasolka, kociołki z dzika, gołąbki, leczo, strogonow i niezwykłe drobiowe flaczki. Ten stół długo będziemy wspominać. Warto opisać te trunki, które jak zawsze zachęcały do długich Polaków rozmów, dodawały odwagi do tańca. Niezwykłą atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni ufundowany przez radnego i sołtysa Włodzimierza Łuciuk. Pan Janusz Nosek bawił swą muzyką do późnych godzin, do ostatniej tańczącej pary. Brawo dla wszystkich mieszkańców Szymanowa, dla sołtysa Włodzimierza Łuciuk i jego żony oraz radnej kościelnej Haliny Mierzejek.

Organizatorzy składają podziękowanie Wójtowi  Gminy Sorkwity Józefowi  Maciejewskiemu, radnemu powiatowemu Bogdanowi Kossakowskiemu, radnemu kościelnemu Markowi Suszyńskiemu, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sorkwitach, sołtysom: Barbarze Kotlińskiej, Małgorzacie Leśniak, Czesławowi Chotkiewiczowi  i Robertowi Lisek za pomoc w organizacji, wszystkim mieszkańcom Szymanowa, oraz mieszkańcom Burszewa za pomoc w przygotowaniu potraw.

 

Menu


> Strona Główna

> Aktualności

> Historia

> Mieszkańcy

> Sołectwa

 

Samorząd


> Sołtysi i Rady Sołeckie

> Rada Gminy

> Strategia

> Urząd Gminy

> Wójt Gminy Sorkwity