Kontrast: Czcionka:A A A
Aktualności


Festiwal Kultury Mazurskiej za miesiąc. Trwają przygotowania


 

Prace nad przygotowaniami do III Festiwalu Kultury Mazurskiej, który już po raz drugi odbędzie się w Sorkwitach idą pełną parą. Organizatorzy - Gmina Sorkwity i Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej, dwoją się i troją, aby zapiąć wszystko na przysłowiowy ostatni guzik.


Datę festiwalu znamy, odbędzie się on w dniach 16 – 17 sierpnia. Znana jest także lokalizacja festiwalowych imprez: Gimnazjum w Sorkwitach, teren przy Gimnazjum i kościół ewangelicki.

 

W czwartek 4 lipca w Sorkwitach zebrało się gremium organizatorskie festiwalu, które tworzą przedstawiciele tamtejszej społeczności, władz gminnych i Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej w następującym składzie: Hanna Bakuła, Barbara Dąbal, Anna Szklanko, Waldemar Szklanko, ks. Krzysztof Mutschmann, Wojciech Gniady, Barbara Zmitrowicz-Wiszniewska, Józef Maciejewski, Marian Modzelewski, Jerzy Balcerzak, Paweł Kisiel, Robert Wróbel, Dariusz Żyłowski i  Andrzej Badurek.

 

W trakcie spotkania wybrano spośród kilku propozycji logo festiwalu, którego autorem jest Wojciech Gniady i opracowano program III FKM, który po dokonaniu pewnych uzupełnień zostanie opublikowany w środkach masowego przekazu.

Festiwalowy program składać się będzie z dwóch części: merytorycznej (pierwszy dzień festiwalu) i rekreacyjno-rozrywkowej (drugi dzień).

 

Otwarcie imprezy nastąpi w piątek 16 sierpnia o godz. 11.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum w Sorkwitach, a program tego dnia przewiduje między innymi: cykl wykładów z historii Mazur z udziałem wybitnych znawców tematu, koncert Cezarego Makiewicza, program multimedialny ukazujący sylwetkę Michała Kajki „poety z Mazur”, spotkanie z mrągowską pisarką Katarzyną Enerlich, koncerty: organowy i poezji śpiewanej, które odbędą się w kościele ewangelickim w Sorkwitach.

 

Ponadto czynne będą wystawy: flaga i herb Sorkwit – prace plastyczne dzieci, fotograficzna: Festiwal Kultury Mazurskiej w obiektywie Mariana Modzelewskiego, pamiątek i sprzętu codziennego użytku Mazurów – Ryszarda Bitowta i Sławomira Stefaniaka. Przewidziane jest także bicie okolicznościowej monety.

 

W programie drugiego dnia festiwalu zaplanowano m.in. jarmark rzemiosła artystycznego, prezentacje mazurskich potraw, prezentacje zespołów i grup teatralnych, konkursy...
Niewątpliwie jedną z większych atrakcji drugiego dnia będą pokazy walk rycerskich.

 

Andrzej Badurek

Fot. Marian Modzelewski

 

Menu


> Strona Główna

> Aktualności

> Historia

> Mieszkańcy

> Sołectwa

 

Samorząd


> Sołtysi i Rady Sołeckie

> Rada Gminy

> Strategia

> Urząd Gminy

> Wójt Gminy Sorkwity