Kontrast: Czcionka:A A A
Aktualności


Dożynki Gminne w Rybnie


Tegoroczne Gminne Dożynki gościły w Rybnie. 17 września o godzinie 12.00, gdy ucichł gwar rozkładanych stoisk, namiotów, na scenie ustawiono polowy ołtarz z bochenkiem chleba z tegorocznych plonów. Poczty sztandarowe przyjęły pozycję na baczność, padła komenda: ,,flagę państwową na maszt! do hymnu!” i rozległa się pieśń ,,Jeszcze Polska nie zginęła”, śpiewali ją wszyscy, bo w takich chwilach nikną podziały, jesteśmy jednością, jesteśmy Polakami. Chwila ciszy, by padły słowa wspólnej dla wszystkich modlitwy, tak rozpoczęło się nabożeństwo ekumeniczne,  ks. Mieczysław Kruczyk parafia p.w. św. Bonifacego w Rybnie, pastor Krzysztof Mutschmann parafia ewangelicko-augsburska w Sorkwitach, proboszcz ks. mgr Jarosław Kupryjaniuk parafia Przemienienia Pańskiego w Mrągowie modlili się za Rolników ich rodziny za dar ziemii za plon.

Na koniec odśpiewano pieśń, która zawsze dodawała odwagi, która dodaje wiary i siły "Boże coś Polskę". Poświęcono chleb, który został wręczony przez starostów Andżelikę i Kamila Bałdygów na ręce wójta ze słowami, by szanował i dzielił sprawiedliwie, by nigdy go nikomu nie zabrakło. Wójt Gminy Sorkwity Józef Maciejewski całując chleb zapewnił, że chleba tego nikomu nie zabraknie, po czym razem częstowali wszystkich przybyłych.

Wójt przywitał wszystkich obecnych, zaproszonych gości i zaprosił do wspólnej zabawy dożynkowej. Życzenia rolnikom, na ręce wójta, złożyli przybyli goście. Starosta Mrągowski Antoni Karaś  z tej okazji wręczył Wójtowi Gminy Sorkwity statuetkę „Przyjaciel Powiatu Mrągowskiego”.

Tak zakończyła się część oficjalna. W części artystycznej tradycyjnie na scenę wkroczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sorkwitach i tancerze z Kozłowa. Młoda artystka Izabela Matwiejczyk  zaśpiewała niezwykle pięknie, czego dowodem był gorący aplauz. Cezary Makiewicz jak zawsze zaprezentował swoje utwory związane z Mazurami, a piosenka „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa” zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania. Nie mogło zabraknąć młodych artystów z grupy „SUKCES” prowadzonej przez Agatę Dowhań.  Śpiewane, pełne radości piosenki porywały serca wszystkich przybyłych. Końcowe występy, to muzyka ludowa w wykonaniu Kapeli „Mieciu graj” i „Folk Kapeli ” z Sorkwit.

W przerwach rozstrzygnięto konkurs na Wieniec dożynkowy. W 2017 r. najpiękniejszy okazał się wieniec ze Starego Gielądu, II miejsce - Sorkwity, III miejsce - Maradki, IVmiejsce - Kozłowo, V miejsce - Jełmuń, VI miejsce - Choszczewo, VII miejsce - Szymanowo, VIII miejsce - Rozogi.

Dyplomy oraz upominki wręczył Wójt Gminy Sorkwity Józef Maciejewski razem ze Sławomirem Stefaniakiem Prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Bogactwo Mazur”.

Warto wspomnieć  o zapleczu gastronomicznym. Jak przystało na gościnną Gminę Sorkwity, stoiska sołeckie kusiły aromatami potraw niezwykłych: flaczki i pierogi z Jełmunia, placki  ziemniaczana i niezwykła kapustka z Choszczewa, fasolka pikantna z Rozóg, słodycze z Rybna, przekąski z Gielądu, zdrowa żywność przygotowana przez Szkołę Podstawową w Sorkwitach.

W konkursie na stoiska rozdano również upominki. Konkursy, których było wiele, zachęcały nagrodami. Robiło się późno gwar jednak trwał, trwały tańce, wspólne korowody, indywidualne popisy. Zespół „Kontrakt” z Piecek przejął inicjatywę do ostatniej tańczącej pary.

Niespodzianką był pokaz sztucznych ogni.

Organizatorzy pragną złożyć podziękowania radnemu Gminy Sorkwity Zygmuntowi Dudzie za pomoc w zorganizowaniu Dożynek.

Dziękujemy sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Mrągowie, Bankowi Spółdzielczemu w Mikołajkach, Firmie „Frice” Maszyny Rolnicze w Mrągowie.

 

Menu


> Strona Główna

> Aktualności

> Historia

> Mieszkańcy

> Sołectwa

 

Samorząd


> Sołtysi i Rady Sołeckie

> Rada Gminy

> Strategia

> Urząd Gminy

> Wójt Gminy Sorkwity